Kto kocha energetykę jądrową, aneks

Niedawno otrzymałem uprzejmą odpowiedź od dyrektora Biura Zarządu i Komunikacji PGE EJ1 na moje pytania skierowane do wykonawcy badań opinii publicznej (PBS w Sopocie) w gminach lokalizacyjnych ewentualnej, przyszłej elektrowni jądrowej nad morzem, patrz mój wcześniejszy post „Kto kocha energetykę jądrową”.

 

Większa część odpowiedzi PG EJ1 była już znana z publikacji internetowych i uwzględniona w moim powyższym tekście. Są jednak dwa wyjątki.

 

Dot. terminu badań. PGE EJ1 uważa, że późno jesienny termin służy wygodzie mieszkańców, latem zbyt obciążonych obowiązkami turystycznymi i jest terminem optymalnym. Tym samym przyznaje, że gmina ma charakter turystyczny, co nie pojawia się w ankiecie. Czy na przykład maj, gdy życie wraca na tereny nadmorskie nie byłby do zaakceptowania? Nie wiemy, chociaż motywy jesienno – zimowych badań zasugerowałem we wcześniejszych uwagach.

 

Dot. liczby badanych w sołectwach. Z pisma PGE EJ1 dowiedziałem się, że w interesujących mnie sołectwach gminy Choczewo: Kopalinie (w tym Lubiatowo) i Słajszewie przebadano odpowiednio 38 oraz 30 osób, czyli 68 mieszkańców sołectw najbardziej narażonych na negatywne skutki budowy i funkcjonowania ewentualnej elektrowni atomowej, na ogólną liczbę 500 osób ankietowanych w gminie liczącej ponad 5500 mieszkańców stałych. Oczywiście o inwestorów zamieszkujących czasowo gminę, a szczególnie te dwa zagrożone sołectwa nikt nie pomyślał. W metodologii badań nałożono kwoty liczby wywiadów w poszczególnych sołectwach proporcjonalne do procentu ich zaludnienia w gminie. W ten sposób liczniejsze sołectwa (łącznie 14 w gminie Choczewo), nie mające głównego profilu turystyczno – rekreacyjnego zadecydowały o wynikach badania opinii. To krzywdzące dla najbardziej zainteresowanych, bo udział ich opinii to tylko niewiele ponad 1 procent mieszkańców całej gminy Choczewo !

Ciekawa byłaby informacja jaki był współczynnik odmów wyrażony przez wskazanych do ankietowania.

 

Reasumując , podtrzymuję, że nie ma podstaw do zmiany wcześniej wyrażonego stanowiska, iż wyniki badań opinii publicznej na temat stopnia akceptacji budowy elektrowni atomowej w lokalizacji Kopalino – Lubiatowo należy zakwestionować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s